Golodomor

Golodomor

Par golodomoru (ukraiņu: Голодомор – tulk.: bada nāve;

fonētiskā atveidojumā – holodomors; IPA: [ɦolodoˈmor]) sauc badu, ko 1932.-1933. gadā mākslīgi izraisīja padomju vara Ukrainas PSR un ukraiņu apdzīvotajā Kubaņas reģionā. Par bada upuriem kļuva vairāki miljoni cilvēku. Golodomors tiek uzskatīts par vienu no lielākajām katastrofām Ukrainas vēsturē, bezprecedenta situācija, kad miera laikā gāja bojā miljoniem ukraiņu. Aptuvenais upuru skaits Ukrainas PSR teritorijā tiek lēsts robežās no 2,2 miljoniem līdz 10 miljoniem.

Golodomora cēloņi joprojām ir neviennozīmīgi. Daudzi zinātnieki uzskata, ka padomju vara badu izraisīja, lai apspiestu arvien pieaugošo ukraiņu nacionālismu – līdz ar to neatzīstot golodomoru par genocīdu. Citi, savukārt, mēģina pierādīt, ka golodomors bija nelaimīgu apstākļu sakritība, kas radās industrializācijas laikā, kad PSRS piedzīvoja radikālas ekonomiskās pārmaiņas.

UNESCO (193) savā 2007. gada XXXIV sesijā 1. novembrī pieņēma rezolūciju “Par golodomora upuru Ukrainā piemiņas godināšanu”, taču noraidīja tā definēšanu par “genocīdu”. 2008. gada martā Ukrainas parlaments kopā ar vairākām citām valstīm atzina Padomju Savienības veiktās darbības bada izraisīšanā par genocīdu. 2008. gada 23. oktobrī Eiropas parlaments pieņēma rezolūciju, kurā golodomors tika atzīts par noziegumu pret cilvēci.

Atbildēt